Wyrok NSA z dnia 16 grudnia 2002 r., sygn. II SA/Ka 88/01
Żaden przepis prawa nie zakazuje wprost używania przez pracowników w pracy wrotek lub innego podobnego sprzętu służącego szybkiemu przemieszczaniu się. Dopuszczalność wyposażenia pracowników w tego typu sprzęt może być jednak oceniana z punktu widzenia ciążącego na pracodawcy generalnego obowiązku zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
UZASADNIENIE
Inspektor pracy Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w K. aktem z 2 października 2000 r. nakazał A.P. spółce z o.o. m.in. wyposażenie pracownic hali sprzedaży, zatrudnionych przy pracach pomocniczych, w obuwie robocze spełniające wymagania polskich norm, w miejsce dotychczasowego sprzętu sportowego /łyżworolki/. Inspektor powołał się, w tym zakresie, na przepis art. 9 pkt 1 i 2 w zw. z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 1981 r. o Państwowej Inspekcji Pracy /Dz.U. 1985 nr 54 poz. 276 ze zm./ oraz art. 207 par. 2 i art. 237[7] Kodeksu pracy.
W odwołaniu A.P. spółka z o.o. wniosła o uchylenie nakazu inspektora pracy w części dotyczącej punktu 4 /wyposażenia pracownic w obuwie robocze/. Zarzucił, że przepisy Kodeksu pracy są normami ogólnymi, a w związku z tym trudno jest ustalić, jakimi względami kierował się inspektor pracy. Podniósł, iż podczas kontroli został popełniony błąd w ustaleniach faktycznych. Kontrolowane pracownice są zatrudnione na stanowiskach kasjerów. Do ich obowiązków należy praca bezpośrednio przy kasie, a także tzw. serwis kasjerski, czyli sprawdzanie wszelkich niezgodności cen w kasach i na wyeksponowanym towarze, sprawdzanie i dostarczanie kodów kreskowych towarów w razie ich braku. Ten zakres czynności wykonują poruszając się na wrotkach, przy czym świadomie godzą się na taki charakter pracy. Poruszają się na wrotkach, tj. na butach na czterech kołach w ułożeniu poprzecznym po dwa z tyłu i z przodu, a nie jak stwierdza inspektor, na łyżworolkach. Inspektor nie wskazał jakich polskich norm nie spełniają używane wrotki. Zdaniem odwołującego się, brak jest jakiejkolwiek normy prawnej, która zakazywałaby stosowania wrotek, jako obuwia specjalistycznego przy wykonywaniu serwisu kasjerskiego. Takiego zakazu nie stanowi art. 207 par. 2 Kp. Pracodawca gotów jest, w celu zapewnienia bezpieczeństwa, stosować wszelkie normy i wymogi związane z taką formą świadczenia pracy i dostosować się do zasad bezpieczeństwa w tym zakresie. Jednak inspektor pracy nie wskazał jakie normy nie zostały zachowane lub też naruszone, a także nie wskazał jakie zasady są obowiązujące w tym zakresie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty