07.01.2011 Kadry i płace

Jakie konsekwencje wynikają ze zmian w czasie pracy wprowadzonych od 1 stycznia 2011 r. do Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje nowelizacja przepisów Kodeksu pracy wprowadzająca istotną zmianę w zasadach obliczania wymiaru czasu pracy. Pracodawca nie ma już obowiązku wyznaczania pracownikom dnia wolnego za święto przypadające w dzień wolny od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Wpłynie to m.in. na ustalanie: współczynnika ekwiwalentowego, wysokości rekompensaty za pracę nadliczbową, składników pensji obliczanych na podstawie stawki godzinowej.

Na skutek zmiany przepisów pracownicy muszą pracować w różnych wymiarach czasu pracy - w zależności od obowiązującego ich rozkładu czasu pracy. W opinii Ministerstwa Pracy oraz wielu ekspertów, nowe regulacje naruszają zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, zwłaszcza w zakresie wynagradzania oraz liczby dni wolnych od pracy.

Zakres zmian

infoRgrafika

Wymiar czasu pracy obowiązujący w 2011 r. przy jednomiesięcznych okresach rozliczeniowych dla pracowników pracujących od poniedziałku do piątku w podstawowym systemie czasu pracy

infoRgrafika

infoRgrafika

Współczynnik ekwiwalentowy w 2011 r.

Współczynnik ekwiwalentowy jest ustalany na dany rok kalendarzowy i wyraża średniomiesięczną liczbę dni roboczych w tym roku. Wartość ta służy do obliczania ekwiwalentu pieniężnego za 1 dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego. Od 1 stycznia 2011 r. współczynnik ten, w zależności od rozkładu dni wolnych udzielanych z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, może przyjmować różną wysokość.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne