29.03.2004 Kadry i płace

Kiedy wynagrodzenie za czas przestoju?

Wysokość wynagrodzenia za pracę oraz wskazanie jego składników musi znaleźć się w zawieranej umowie o pracę. Mimo że mówimy o wynagrodzeniu za pracę, pracownik ma zagwarantowane prawo do wynagrodzenia także za okres nieświadczenia pracy w przewidzianych przepisami sytuacjach, takich jak przestój zakładu pracy.

Od ogólnej zasady wynagradzania pracownika za wykonaną pracę przepisy prawa pracy przewidują wyjątek, który chroni pracownika niewykonującego pracy z przyczyn przez niego niezawinionych (przeszkody w wykonywaniu pracy leżące po stronie pracodawcy).
Przestój
Z przestojem mamy do czynienia, jeżeli pracownik pozostający w gotowości do pracy nie ma możliwości jej wykonywania z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Przyczynami leżącymi po stronie pracodawcy są przerwy w działalności zakładu pracy, np. zaburzenia w pracy zakładu lub jego części, wypadek lub awaria. Nie zawsze jednak pracownik, który nie ma możliwości wykonywania pracy, będzie miał prawo do wynagrodzenia - dotyczy to sytuacji braku gotowości do pracy pracownika lub jego przyczynienia się do przestoju.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne
03.10.2023 05:00 Kadry i płace
Czytaj więcej