Interpretacja indywidualna z dnia 15 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.752.2024.3.MPA
Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży niezabudowanej działki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 28 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży niezabudowanej działki,
wydzielonej z działki nr 1.
Uzupełnił go Pan pismami z 11 grudnia 2024 r. (wpływ 11 i 12 grudnia 2024 r.) – w odpowiedzi na wezwanie.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawcy przysługuje prawo współwłasności nieruchomości, położonej w województwie (…), w powiecie (…), w gminie (…), w miejscowości (…), obręb (…), składającej się z działki 1 o powierzchni 3,1764 ha (trzy hektary i jeden tysiąc siedemset sześćdziesiąt cztery metry kwadratowe, dla której Sąd Rejonowy w (...), prowadzi księgę nr (…).
Prawo własności nieruchomości zostało nabyte na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia z 2 lipca 2015 r. sporządzonego przez (…), notariusza w (...), Rep. A nr (…) i aktu poświadczenia dziedziczenia z 5 maja 2016 r., sporządzonego przez (…), notariusza w (…), Rep. A nr (…).
Swoje udziały w przedmiotowej nieruchomości nabył wyłącznie w drodze dziedziczenia po zmarłym ojcu B.B., aktem poświadczenia dziedziczenia z 5 maja 2016 roku. Na skutek planowanego podziału działki numer 1 zostanie wydzielona między innymi niezabudowana działka o powierzchni około 0,3000 ha (trzy tysiące metrów kwadratowych), będąca przedmiotem niniejszej umowy.
Nowo wydzielona działka będzie posiadała bezpośredni dostęp do drogi publicznej. W dacie nabycia udziałów w przedmiotowej nieruchomości Wnioskodawca pozostawał i nadal pozostaje w związku małżeńskim, w którym obowiązuje ustrój wspólności ustawowej, umów majątkowych małżeńskich rozszerzających wspólność ustawową ani żadnych innych umów powodujących zmianę współwłaściciela żaden z nich nie zawierał i w związku z tym, udział w przedmiotowej nieruchomości, ze względu na charakter nabycia, stanowi przedmiot majątku osobistego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty