Interpretacja indywidualna z dnia 6 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.595.2024.2.JKU
Określenie podstawy opodatkowania z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia podstawy opodatkowania z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki. Uzupełnili go Państwo pismem z 4 września 2024 r. (wpływ 4 września 2024 r.) oraz w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 października 2024 r. (wpływ 28 października 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą prawną, spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym prowadzonym przez Sąd Rejonowy (…) Wydział Gospodarczy KRS pod numerem KRS (…). Przeważający przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej obejmuje kod PKD (…) Produkcja (…).
Działalność Wnioskodawca prowadzi obecnie, jak również zamierza wykonywać ją w przyszłości. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT.
Wnioskodawca podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”)).
Wnioskodawca planuje założenie Spółki akcyjnej albo Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski, która w zamierzeniu będzie podlegać w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o CIT (dalej: „Spółka”), a następnie wniesienie wkładu niepieniężnego (dalej: „Aport”) i podwyższenie kapitału zakładowego. Przedmiot Aportu nie będzie stanowić przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części. Odpłatnością w zamian za Aport będą wydane przez Spółkę na rzecz Wnioskodawcy udziały o określonej wartości nominalnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty