Interpretacja indywidualna z dnia 9 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.697.2024.3.IG
Opisana transakcja, której przedmiotem jest zbycie wierzytelności własnych w drodze wniesienia ich do spółki jawnej i w rezultacie przystąpienie do tej spółki jawnej, nie wypełnia przesłanek wynikających z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, w związku z czym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 31 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowychwniesienia przez Wnioskodawcę wierzytelności do Spółki i przystąpienia Wnioskodawcy do Spółki. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością będącą wyłącznym dystrybutorem w Europie/Polsce (...) A. (marka A.), a także dystrybutorem innych produktów wystroju wnętrz, takich jak np. włoskie dekoracje ścienne oraz bezspoinowy system wykończenia posadzek i ścian, a także beton architektoniczny, produkowany pod własną marką Wnioskodawcy. Niezależnie od tego Wnioskodawca ma w swojej ofercie wysokiej jakości narzędzia (...). Wnioskodawca prowadzi w powyższym zakresie zarówno sprzedaż hurtową, jak i detaliczną.
Wnioskodawca (Spółka) jest Polskim rezydentem podatkowym, którego dochody w całości podlegają opodatkowaniu w Polsce na zasadach określonych w art. 3 ust. 1 - 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Podobnie wszyscy wspólnicy Wnioskodawcy są Polskimi rezydentami podatkowymi, których dochody podlegają w całości opodatkowaniu w Polsce na zasadach określonych w art. 3 ust. 1 - 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).
Właścicielami udziałów w Spółce są trzy osoby fizyczne. Obecnie Wnioskodawca planuje przystąpić do spółki jawnej, w której wspólnikami są te same osoby fizyczne, które są wspólnikami Wnioskodawcy (Wnioskodawca oraz spółka jawna są powiązane osobowo). Przystępując do spółki jawnej Wnioskodawca wniesie tytułem swego wkładu wierzytelność Wnioskodawcy wobec tej spółki jawnej. Dokładna kwota stanowiąca wartość wnoszonej wierzytelności, nie jest obecnie znana z tego względu, że w ramach bieżącej współpracy z jednej strony Wnioskodawca wystawia na rzecz spółki jawnej na bieżąco nowe faktury, z drugiej zaś strony spółka jawna dokonuje zapłaty za faktury wystawiane przez Wnioskodawcę wcześniej. Wnioskodawca pragnie ponadto nadmienić, iż planuje dokonanie wniesienia wierzytelności w wysokości wartości nominalnej, wynikającej z wystawionych przez niego faktur.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty