Interpretacja indywidualna z dnia 22 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.560.2024.2.AMA
Brak uznania Wnioskodawczyni za podatnika z tytułu sprzedaży dwóch niezabudowanych działek.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 sierpnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 20 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku uznania Pani za podatnika z tytułu sprzedaży niezabudowanych działek nr 1 i 2. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 października 2024 r. (data wpływu 15 października 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni wraz ze swoim mężem A.J. są właścicielami działki rolnej nr 3 o powierzchni 1,44 ha w (…), gmina (…), nr księgi wieczystej (…).
Działka ta została zakupiona w 2013 r. do majątku wspólnego małżeńskiego ze środków pochodzących z kredytu hipotecznego.
Działka rolna jest w trakcie podziału geodezyjnego i administracyjnego na dwanaście działek i drogę wewnętrzną, z których właściciele chcieliby w przyszłości sprzedać dwie wydzielone działki w celu spłaty zaciągniętego kredytu, pozostałe zaś dziesięć działek pozostawić do własnego użytku.
Na podział całej działki właścicielka wraz z mężem zdecydowała się ze względu na niższe koszty kompleksowego podziału geodezyjnego i korzystniejsze stawki opłaty adiacenckiej (która ma w przyszłym roku znacząco wzrosnąć), jednakże nie zamierza sprzedawać w przyszłości pozostałych działek.
Nadmienić należy, że Wnioskodawczyni oraz Jej małżonek prowadzą działalność gospodarczą, żadne z nich nie zajmuje się jednak obrotem nieruchomościami, oboje jako główną działalność wskazali sprzedaż detaliczną żywności prowadzoną na straganach i targowiskach.
Być może, istotny jest również fakt, że Pani K.J. zawarła 5 umów dzierżawy/najmu gruntu dotyczące wybranych fragmentów przedmiotowej działki. Dochód z tych umów jest zgłaszany co roku do Urzędu Skarbowego i jest od niego odprowadzany podatek, przy czym Pani K.J. zawarła te umowy jako osoba prywatna w celu zapewnienia koszenia trawy czy uprawy tej ziemi rolnej, a dzierżawcy/najemcy nie mogą stawiać tam żadnych obiektów trwale związanych z gruntem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty