02.10.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 2 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.613.2024.2.JSZ

Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 22 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 września 2024 r. (wpływ 17 września 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Nigdy nie prowadził Pan działalności gospodarczej. W 2009 roku planując, w perspektywie, zmianę miejsca zamieszkania oraz ewentualnie scedowanie części powierzchni dla córki, nabył Pan działkę o statusie działki rolnej i powierzchni 4.956 metrów kwadratowych w obrębie tzw. (...). W roku 2019 pojawiła się możliwość zakupu kolejnej działki o powierzchni 2.098 metrów kwadratowych.

Ponieważ brał Pan wraz z żoną pod uwagę ewentualny rozpad małżeństwa, wnieśliście do Sądu wniosek o podział majątku. Sąd wydając werdykt dokonał podziału na większą ilość działek.

W pewnym momencie wszystkie działki rolne w obrębie miasta zostały odrolnione. Chcąc upewnić się, co do tej sytuacji wystąpił Pan z wnioskiem o warunki zabudowy. Uzyskał Pan taką decyzję. Jednak brakowało Panu środków, żeby poprowadzić budowę od początku do końca. Poza tym powstałe w ten sposób działki były bardzo wąskie, co utrudniało ewentualną zabudowę. Również wstępnie wytyczona droga przebiegała tak, że część działek byłaby pozbawiona dostępu do niej. Wszystko to opóźniło decyzję o budowie.

W kolejnym roku nabył Pan wraz z żoną kolejne, o powierzchni 1.952 oraz 857 metrów kwadratowych. Te zakupy były jednak podyktowane koniecznością zmiany położenia niektórych poprzednio nabytych działek w stosunku do drogi oraz wytyczenia nowej drogi dojazdowej. Tego nie dało się zrobić na dotychczas posiadanej powierzchni. Po zakupie, za zgodą sąsiadów, wystąpił Pan wraz z żoną o ponowne wytyczenie działek, przeniesienie drogi dojazdowej na środek, tak aby droga przebiegała między dwoma rzędami działek budowlanych i żeby wszystkie działki miały do tej drogi dostęp. W ten sposób powstało 16 działek z dostępem do drogi oraz doprowadzonymi mediami. Wymagało to, ze względu na położenie działek wystąpienia o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Takie decyzje otrzymał Pan wraz z żoną. Okazało się wtedy, że wymogiem dla działek w obrębie (...) jest doprowadzenie mediów. Poczynił Pan wraz z żoną te inwestycje. Po dokonaniu tych wszystkich nakładów jedyną możliwością, żeby mieć środki na ewentualną budowę, byłaby sprzedaż pozostałych działek.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne