Interpretacja indywidualna z dnia 29 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.429.2024.2.KS
Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości otrzymanej w spadku oraz w dziale spadku ponad przysługujący udział.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek (brak daty wypełnienia wniosku) o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 sierpnia 2024 r. (wpływ 20 sierpnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W księdze wieczystej (…) zabudowana nieruchomość stanowiącą działkę nr 1, na której posadowiony jest budynek mieszkalny wybudowany przed 1949 r. wpisana jest na rzecz C w 2/6 częściach, 1/6 części i w 3/6 częściach, czyli w całości.
Poprzednią właścicielką nieruchomości była matka Wnioskodawcy, A na podstawie umownego działu spadku i oddania z (…) 1949 r., która zmarła (…) 1994 r. i spadek po niej nabyły dzieci: B, C i D po 1/3 części (co odpowiada ułamkowi po 2/6).
(…) 2014 r. zmarła B i spadek po niej nabyło rodzeństwo: C i D po połowie, co każdemu z nich zwiększyło udział w nieruchomości o 1/6 część.
(…) 2021 r. zmarła D, a spadek dziedziczył po niej brat C i siostra przyrodnia D – E po 1/2 części. Zwiększyło to udział C do 9/12 części.
Nabycie spadku zarówno po A, po B i po D nastąpiło odrębnymi aktami poświadczenia dziedziczenia z 11 lutego 2022 r. sporządzonymi przed notariuszem. Umową działu spadku z 25 marca 2022 r. sporządzoną przez notariusza (Rep. A (…)) obejmującego udział D w przedmiotowej nieruchomości wynoszący 1/2 część nabył w całości C, który stał się właścicielem całej nieruchomości.
C zamierza sprzedać powyższą nieruchomość w tym roku kalendarzowym i zamiar ten uzależnia od wysokości podatku dochodowego od osób fizycznych. Uważa, że podatek dochodowy powinien zostać najwyżej wyliczony jedynie od 1/4 wartości nieruchomości. Połowę nieruchomości (udział w 2/6 częściach i udział w 1/6 części) nabył wprost na podstawie aktów poświadczenia po matce bądź siostrze B, zaś dalszy udział w nieruchomości w 3/12 częściach nabył po siostrze D – tak więc jedynie udział w 3/12 (to jest w 1/4) nabył od E. Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym będzie najwyżej wartość odpowiadającą 1/4 części nieruchomości, czyli to co w wyniku działu spadku nabył od E.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty