Interpretacja indywidualna z dnia 21 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.357.2024.3.DA
Skutki podatkowe umorzenia pożyczki hipotecznej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 kwietnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia pożyczki hipotecznej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 10 czerwca 2024 r. (wpływ 10 czerwca 2024 r.) oraz z 18 czerwca 2024 r. (wpływ 20 czerwca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
8 maja 2023 r. z bankiem … z siedzibą w … (dalej: „Bank”) podpisała Pani ugodę do umowy nr … o pożyczkę hipoteczną dla osób fizycznych waloryzowaną kursem CHF.
12 lutego 2024 r. otrzymała Pani od Banku pismo wraz z dokumentem PIT-11 za 2023 r. z informacją, że kwota umorzenia nie jest objęta ulgą podatkową.
Wskazuje Pani, że kredyt został zaciągnięty przed 15 stycznia 2015 r. wyłącznie na realizację jednej inwestycji mieszkaniowej zabezpieczonej hipoteką, której jest Pani właścicielem.
Złożyła Pani do Banku reklamację o zwolnienie z podatku od umorzonej kwoty kredytu. 21 marca 2024 r. otrzymała Pani informację, że aby skorzystać z ulgi podatkowej muszą być spełnione warunki zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r.
W uzupełnieniu wniosku z 10 czerwca 2024 r. wskazała Pani, że w tytule umowy z Bankiem wskazana jest pożyczka hipoteczna.
Umowa z Bankiem dotycząca pożyczki hipotecznej waloryzowanej kursem CHF została zawarta przez Panią (nie było innych współpożyczkobiorców).
Na pytanie Organu o treści: czy ww. pożyczka hipoteczna została udzielona przez podmiot, którego działalność podlega nadzorowi państwowego organu nadzoru nad rynkiem finansowym, uprawniony do udzielania kredytów na podstawie odrębnych ustaw regulujących zasady funkcjonowania takich podmiotów, wskazała Pani: „Tak, …”.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty