Interpretacja indywidualna z dnia 17 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.25.2024.2.KSM
Skutki podatkowe umorzenia wierzytelności z tytułu kredytu hipotecznego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
·prawidłowe - w części dotyczącej umorzenia wierzytelności z tytułu kredytu hipotecznego zaciągniętego w 2005 r. na zakup działki budowlanej o numerze ...;
·nieprawidłowe – w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia wierzytelności z tytułu kredytu hipotecznego. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 24 maja 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Pan i Pana małżonka jesteście obywatelami polskimi i zamieszkujecie w Polsce, podlegając w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Nie prowadzi i nie prowadził Pan działalności gospodarczej. Pana małżonka od września 2014 r. prowadzi działalność gospodarczą z przeważającym PKD 66.22.Z. (działalność agentów i brokerów ubezpieczeniowych), lecz nie ma ona związku z niniejszą sprawą. W 2005 r., wówczas jako kawaler, zakupił Pan działkę gruntu i rozpoczął Pan budowę domu na tejże działce. Działka stanowiła Pana własność odrębną. Na cel zakupu tej działki zaciągnął Pan w banku w 2005 r. kredyt hipoteczny, zabezpieczony na hipotece zakupionej działki. Stroną tego kredytu był tylko Pan. W 2008 r., już po zawarciu związku małżeńskiego, wraz z żoną zakupił Pan działkę gruntu sąsiednią do działki zakupionej w 2005 r. Działka zakupiona w 2008 r. objęta jest wspólnością ustawową majątkową małżeńską. Obie działki mają zbliżoną powierzchnię. Obie działki mają kształt prostokąta i przylegają do siebie dłuższymi bokami. W 2008 r. Pan i Pana małżonka zaciągnęli wspólnie w banku kredyt hipoteczny, zabezpieczony hipoteką umowną kaucyjną wpisaną do księgi wieczystej działki zakupionej w 2008 r. W 2011 r. po zakończeniu budowy domu Pan i Pana małżonka, w celu uregulowania wzajemnych kwestii własnościowych dokonali wyodrębnienia w swoim domu dwóch lokali - jednego będącego Pana wyłączną własnością i jednego będącego wspólną, małżeńską własnością Pana i Pana małżonki. W praktyce oba lokale są użytkowane przez oboje małżonków. Dom zlokalizowany jest na działce zakupionej w 2005 r. i zajmuje niemal jej całość, zaś działka zakupiona w 2008 r., zabudowana jest parkingiem dla samochodów wykorzystywanym przez Pana i Pana małżonkę do parkowania Państwa samochodów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty