07.02.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 7 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1005.2023.7.JK3

Skutki podatkowe dokonania darowizny samochodu osobowego, który będzie wycofany z ewidencji środków trwałych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych dokonania darowizny samochodu osobowego, który będzie wycofany z ewidencji środków trwałych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 stycznia 2024 r. (wpływ 19 stycznia 2024 r.) oraz pismem z 15 stycznia 2024 r. (wpływ 5 lutego 2024 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan działalność gospodarczą od 2 listopada 2016 r. Przedmiotem świadczonej przez Pana działalności jest dietetyka kliniczna, są to usługi zwolnione przedmiotowo z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18-19 ustawy o VAT. Dnia 20 marca 2020 r. nabył Pan używany samochód osobowy marki (...). Powyższe nabycie udokumentowano fakturą VAT-marża. W momencie nabycia samochodu nie był Pan czynnym podatnikiem VAT, zatem nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku VAT. Samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych w momencie nabycia. Pana sytuacja uległa zmianie w lipcu 2022 r., w związku z utratą prawą do zwolnienia w myśl art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, od dnia 1 lipca 2022 r. stał się Pan czynnym podatnikiem VAT. Świadczy Pan usługi zarówno zwolnione z VAT jak i opodatkowane stawką 23 %, w związku z czym odliczane zakupy dotyczą sprzedaży mieszanej. W trakcie użytkowania środka trwałego odliczany jest VAT od paliwa według wskaźnika proporcji. Współczynnik szacunkowy struktury sprzedaży mieszanej został określony na poziomie 30 %. Wartość auta na dzień złożenia ww. wniosku nie została całkowicie zamortyzowana. Zamierza Pan dokonać wycofania samochodu z ewidencji środków trwałych do majątku prywatnego, celem późniejszego przekazania go małżonce w formie darowizny. Nadmienia Pan, że z małżonką łączy Pana ustrój wspólności majątkowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne