Wyrok SN z dnia 3 sierpnia 2023 r., sygn. III PSKP 51/22
Pracodawca ma prawo dokonywać zmian organizacyjnych w zakładzie pracy, które implikują zmniejszenie stanu zatrudnienia, jeśli te zmiany mają rzeczywisty charakter i nie stanowią jedynie pretekstu dla rozwiązania umowy o pracę z konkretnym pracownikiem. Pracownik może bronić swoich praw w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę, ale decyzja pracodawcy o zmianach organizacyjnych jest jego autonomią i nie podlega ocenie sądu pracy.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Romuald Dalewski (przewodniczący)
SSN Renata Żywicka
SSN Leszek Bielecki (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa A. M.
przeciwko M. S.A. w W.
o odszkodowanie,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 3 sierpnia 2023 r.,
skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu
z dnia 24 czerwca 2021 r., sygn. akt VIII Pa 26/21,
1) oddala skargę kasacyjną,
2) zasądza od A. M. na rzecz M. S.A. kwotę 240,00 (dwieście czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Sąd Okręgowy we Wrocławiu VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z 24 czerwca 2021 r., VIII Pa 26/21, oddalił apelację powódki A. M. od wyroku Sądu Rejonowego w dla Wrocławia – Śródmieścia we Wrocławiu z 27 stycznia 2021 r., IV P 101/21, oddalającego jej powództwo skierowane przeciwko M. S.A. w W. o zapłatę odszkodowania z tytułu nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę.
W sprawie tej ustalono, że strony zawarły w dniu 17 czerwca 2013 r. umowę o pracę na okres próbny, a następnie umowę na czas nieokreślony. Powódka została zatrudniona na stanowisku managera regionalnego. Miejscem pracy powódki była siedziba spółki oraz […]. Czas pracy wyznaczany był wymiarem zadań pracownika oraz kształtowany przez niego z uwzględnieniem wytycznych spółki, w taki sposób, by nie przekraczał 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Do zadań na tym stanowisku należało m.in. przedstawianie podmiotom trzecim, w szczególności zakładom opieki zdrowotnej, ich organom założycielskim oraz ich kontrahentom aktualnej oferty Spółki związanej m.in. z finansowaniem i restrukturyzacją zadłużenia SP ZOZ (usługi finansowe), sprzedaż podmiotom trzecim usług finansowych, w tym dopełnienie wszelkich formalności organizacyjnych związanych ze sprzedażą, wspieranie zespołu sprzedażowego w kontaktach z podmiotami trzecimi w ramach sprzedaży usług finansowych i restrukturyzacyjnych oraz warunków nabycia przez podmiot trzeci usług finansowych, budowanie trwałych relacji z podmiotami trzecimi w zakresie nabywania usług finansowych, realizowanie planów przedkładanych pracownikowi co miesiąc przez Zastępcę Dyrektora Handlowego lub Zarząd Spółki określających strategiczne cele oraz okresowe zadania, a także poziom spodziewanych wyników w rozbiciu na poszczególne miesiące, rzetelne i niewadliwe prowadzenie dokumentacji, inne obowiązki wynikające z zajmowanego stanowiska powierzone przez Spółkę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty