13.02.2024 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 13 lutego 2024 r., sygn. II PSKP 9/23

Przyjmując propozycję zatrudnienia na warunkach umowy o pracę, funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej zachowuje roszczenie o odszkodowanie w przypadku niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku służbowego, nawet jeżeli nie doszło do zastosowania ustawowych kryteriów przy składaniu propozycji zatrudnienia pracowniczego. Naruszenie przez pracodawcę procedur ustawowych określających warunki składania takiej propozycji może skutkować prawem do odszkodowania stosownie do analogicznych roszczeń związanych z wygaśnięciem stosunku pracy na skutek decyzji pracodawcy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak (przewodniczący)

‎SSN Bohdan Bieniek (sprawozdawca)

‎SSN Dawid Miąsik

w sprawie z powództwa R. M.
‎przeciwko Izbie Administracji Skarbowej w B.
‎o zapłatę,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 13 lutego 2024 r.,
‎skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w Białymstoku
‎z dnia 27 października 2021 r., sygn. akt V Pa 44/21,

uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego Sądowi Okręgowemu w Białymstoku.

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Białymstoku, wyrokiem z dnia 12 kwietnia 2020 r., zasądził od pozwanej Izby Administracji Skarbowej w B. na rzecz powoda R. M. tytułem odszkodowania kwotę 17.763,12 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 16 listopada 2019 r. do dnia zapłaty (pkt I) oraz orzekł o kosztach procesu i rygorze natychmiastowej wykonalności (pkt II i III).

W sprawie ustalono, że powód do 28 lutego 2017 r. pełnił służbę w Urzędzie Celnym w B. na stanowisku młodszego eksperta celnego Służby Celnej w stopniu młodszego rachmistrza celnego, a od 1 marca 2017 r. na takim samym stanowisku i w stopniu w Urzędzie Celno-Skarbowym w B.. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w B. w dniu 16 maja 2017 r. złożył mu propozycję zatrudnienia, którą powód przyjął. W konsekwencji stosunek służby przekształcił się w stosunek pracy. Pomimo przyjęcia propozycji pracy powód kwestionował decyzję przełożonych, domagając się usunięcia naruszenia prawa. Wezwał Dyrektora Izby Administracji Skarbowej do złożenia mu propozycji służby. Ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny uznał jego żądanie za bezzasadne.

Powód domagał się zasądzenia odszkodowania, powołując się na naruszenie art. 167 ust. 5 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (jednolity tekst: Dz.U. z 2016 r., poz. 1948, dalej p.w.KAS) przez zaniechanie złożenia mu propozycji dalszej służby. Zapatrywanie to podzielił Sąd Rejonowy uznając, że przekształcenie stosunku służbowego w stosunek pracy dokonane zostało z naruszeniem prawa, ponieważ przy składaniu powodowi tej propozycji doszło do naruszenia art. 165 ust. 7 p.w.KAS, gdyż zaniechano weryfikacji jego sytuacji według określonych w tym przepisie kryteriów, co skutkowało wadliwością przekształcenia stosunku służbowego w stosunek pracy. W ocenie Sądu Rejonowego, u podstaw przedstawienia określonych propozycji nie leżały okoliczności realizowanych zadań, a wyłącznie wytyczne Szefa KAS oraz przyznana pula etatów mundurowych. Sąd ten wskazał również, że występował automatyzm działania służb kadrowych przez pryzmat przynależności do komórki organizacyjnej, a celem reformy była redukcja etatów mundurowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne