11.10.2023 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 11 października 2023 r., sygn. I PSKP 38/22

Sankcje za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, w tym odszkodowanie na rzecz pracownika, muszą być skuteczne, proporcjonalne i adekwatne do szkody poniesionej przez pracownika, uwzględniając okres i natężenie działań dyskryminacyjnych oraz inne istotne okoliczności sprawy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Robert Stefanicki (przewodniczący)

‎SSN Leszek Bielecki (sprawozdawca)

‎SSN Jarosław Sobutka

w sprawie z powództwa B. K.
‎przeciwko Urzędowi Gminy i Miasta w S.
‎o odszkodowanie i ochronę dóbr osobistych,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 11 października 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi
‎z dnia 31 stycznia 2022 r., sygn. akt III APa 20/21,

1. oddala skargę kasacyjną,

2. nie obciąża powódki kosztami zastępstwa procesowego pozwanego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny w Łodzi III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z 31 stycznia 2022 r., III APa 20/21, oddalił apelację powódki B. K. od wyroku Sądu Okręgowego w Kaliszu z 29 czerwca 2021 r., V P 2/20, oddalającego jej powództwo skierowane przeciwko Urzędowi Gminy i Miasta w S. o odszkodowanie i ochronę dóbr osobistych.

W sprawie tej ustalono, że powódka była zatrudniona w pozwanym Urzędzie od 1 sierpnia 1986 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku inspektora ds. oświaty, kultury i ochrony zdrowia. Na mocy uchwały Rady Miejskiej w S. z 20 marca 2007 r. powołana została na stanowisko sekretarza Gminy i Miasta S., korzystając z urlopu bezpłatnego na stanowisku inspektora na czas pełnienia funkcji sekretarza. Pismem z 2 stycznia 2009 r. pracodawca poinformował powódkę o przekształceniu jej stosunku pracy z powołania na stanowisku sekretarza na umowny stosunek pracy i zaproponował wydłużenie okresu wypowiedzenia do 12 miesięcy, na co wyraziła zgodę. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie powódki na stanowisku sekretarza wynosiło 8.040,25 zł, otrzymała też na czas nieokreślony dodatek specjalny w wysokości 10% - wypłacany jej w okresie od 1 lipca 2008 r. do czerwca 2009 r. Po wyborach samorządowych od 1 grudnia 2014 r. burmistrzem Gminy i Miasta S. została J. U.

W dniu 6 lutego 2015 r. pozwany wypowiedział powódce umowę o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, podając jako przyczynę brak zaufania pracodawcy wynikający z faktu, że mimo obowiązku dbania o równe traktowanie pracowników powódka doprowadziła do ułożenia stosunku pracy z pracodawcą w taki sposób, że nastąpiło jej uprzywilejowanie względem innych pracowników między innymi przez niczym nieuzasadnione wydłużenie okresu wypowiedzenia oraz przyznanie bez podstawy prawnej dodatku specjalnego na czas nieokreślony, jak również brak należytej współpracy z burmistrzem, co utrudniało sprawne funkcjonowanie Urzędu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne