Wyrok SN z dnia 20 września 2023 r., sygn. III PSKP 46/22

1. Posiadanie orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy i do kierowania pojazdami, to obowiązek prawny, wynikający z przepisów prawa transportowego, niezależny od obowiązków wynikających z innych przepisów. Orzeczenia te nie mogą być zastąpione innymi dokumentami, a ich brak może skutkować uznaniem zwykłych czynności wykonywanych przez pracownika za nadmierny wysiłek, co w konsekwencji może prowadzić do uznania zdarzenia za wypadek przy pracy.

2. Przez "stanowisko pracy", o którym mowa w art. 229 § 4 Kodeksu pracy, należy rozumieć zarówno określenie rodzaju pracy, jak i miejsca (warsztatu) pracy. W skierowaniu pracownika na badania lekarskie podstawowe znaczenie ma określenie czynników zagrożeń dla zdrowia i życia pracownika (charakterystyka stanowiska pracy), a nie nazwa stanowiska pracy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jarosław Sobutka (przewodniczący, sprawozdawca)

‎SSN Romuald Dalewski

‎SSN Renata Żywicka

w sprawie z powództwa M.G., B.G., P.G. i A.G.
‎przeciwko P.W.
‎o ustalenie wypadku przy pracy i sprostowanie protokołu powypadkowego,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 20 września 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Szczecinie
‎z dnia 18 grudnia 2020 r., sygn. akt VI Pa 138/18,

I. oddala skargę kasacyjną,

II. zasądza od P.W. na rzecz B.G. kwotę 240,00 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym,

III. przyznaje od Skarbu Państwa - Sądu Okręgowego w Szczecinie na rzecz radcy prawnego K.K. kwotę 240,000 (dwieście czterdzieści) złotych powiększoną o należny podatek od towarów i usług tytułem zwrotu kosztów pomocy prawnej udzielonej pozwanemu w postępowaniu kasacyjnym z urzędu.

UZASADNIENIE

Powodowie: B. G., M. G. , P. G. i A. G. - spadkobiercy S. G. - pozwem z dnia 15 marca 2014 r., skierowanym przeciwko P. W., wnieśli o ustalenie, że zdarzenie, któremu uległ S. G. w dniu 30 lipca 2011 r., stanowiło wypadek przy pracy oraz o sprostowanie protokołu powypadkowego sporządzonego w dniu 14 września 2011 r. poprzez stwierdzenie, że ww. wypadek jest wypadkiem przy pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne