07.07.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 7 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.352.2023.1.KO

Ustalenie czy korygując kilka lub kilkanaście faktur wystawionych na rzecz jednego kontrahenta z powodu zwrotu opakowań można dokonać korekty zbiorczej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwo stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zaistniałego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie w zakresie ustalenia czy Państwo korygując kilka lub kilkanaście faktur wystawionych na rzecz jednego kontrahenta z powodu zwrotu opakowań możecie dokonać korekty zbiorczej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

D. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) posiada siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Przedmiotem przeważającej działalności Spółki jest produkcja i sprzedaż pozostałych elektronicznych i elektrycznych przewodów i kabli. W ramach obrotu gospodarczego Spółka dokonuje sprzedaży przewodów i kabli (dalej: „Produkty”) razem z opakowaniami:

a) drewnianymi (tj. palety, płyty ażurowe),

b) plastikowymi (szpule).

W umowach sprzedaży zawartych z kontrahentami Spółka nie zawiera postanowień w zakresie kaucji, o której mowa w art. 29a ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 z późn. zm., dalej „ustawa o VAT”).

Sprzedaż Produktów jest dokumentowana fakturami zgodnie z przepisami ustawy o VAT. Spółka wykazuje sprzedaż w ten sposób, że Produkty oraz opakowania wykazywane są w odrębnych pozycjach na jednej fakturze lub wystawiane są odrębne dokumenty dla Produktów i dla opakowań. Praktyką jest, że klienci zwracają Spółce puste opakowania (po zużyciu Produktów). W takich sytuacjach opakowania są przyjmowane na stan magazynowy. Umowy sprzedaży nie zawierają jednak postanowień zabraniających klientowi zatrzymania opakowania na własność.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne