16.06.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.15.2023.1.DK

Skutki podatkowe zbycia nieruchomości.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

-nieprawidłowe w części dotyczącej konieczności rozpoznania przychodu ze zbycia nieruchomości w 2021 r.,

-nieprawidłowe w części dotyczącej kwestii powstania nowego momentu nabycia nieruchomości,

-prawidłowe w części dotyczącej własnych celów mieszkaniowych.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

5 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 28 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych zbycia nieruchomości. Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

(…);

2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:

(…);

Opis stanu faktycznego oraz zdarzeń przyszłych

W dniu xx.10.2016 r. Pan wraz z siostrą (dalej jako Wnioskodawcy, współwłaściciele) otrzymali od matki umową darowizny nieruchomość stanowiącą lokal mieszkalny w udziałach po połowie (po 1/2 udziałów każdy z dzieci).

W dniu xx.11.2021 r. Wnioskodawcy dokonali zbycia każdy swoich udziałów w ww. nieruchomości na rzecz spółki sp. z o.o. z obowiązkiem zapłaty ceny za nieruchomość do dnia xx grudnia 2021 r. za udział każdego ze współwłaścicieli.

Spółka z o.o. (dalej dłużnik, kupujący) zapłaciła część ceny na Pana rzecz, na rzecz siostry zapłata ceny nie nastąpiła, pomimo upływu terminu płatności. Wobec tego, kupujący, na skutek wezwania, oświadczył Wnioskodawcom, że nie ma środków pieniężnych na zapłatę pozostałej ceny za udziały w nieruchomości i chce zwrócić nieruchomość stosownie do posiadanych przez nich udziałów przed sprzedażą.

Wnioskodawcy rozważają więc odstąpienie od umowy sprzedaży. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy z zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 17 listopada 1993 r. (III CZP 156/93) nie znosi jej skutku rzeczowego w postaci przeniesienia własności nieruchomości, a jedynie stwarza zobowiązanie do powrotnego przeniesienia własności nieruchomości na zbywcę. Do wykonania tego obowiązku natomiast ma dojść w drodze umowy między nabywcą nieruchomości i jej zbywcami w formie aktu notarialnego. Wnioskodawcy oraz kupujący chcą więc złożyć zgodne oświadczenia woli co do przejścia własności nieruchomości z powrotem na Wnioskodawców (stosownie do posiadanych przez nich przed sprzedażą wysokości udziałów w nieruchomości), w związku ze złożeniem oświadczenia Wnioskodawców o odstąpieniu od pierwotnej umowy sprzedaży udziałów w nieruchomości (ew. porozumieniem o rozwiązaniu umowy sprzedaży) w tym samym akcie notarialnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne