Interpretacja indywidualna z dnia 23 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.941.2022.4.AB
Zwolnienie z podatku VAT udzielenia pożyczki
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT udzielenia pożyczki jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 23 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący m.in. podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT udzielenia pożyczki. Uzupełnili go Państwo pismem z 16 stycznia 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca, (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca” lub „Pożyczkobiorca”) jest przedsiębiorstwem prowadzącym działalność w zakresie wytwarzania i wprowadzania do obrotu, dystrybucji produktów spożywczych. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”).
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zamierza zawrzeć umowę pożyczki, zgodnie z którą Pożyczkodawca udzieli Pożyczkobiorcy oprocentowanej pożyczki pieniężnej, z określonym terminem zwrotu i za wynagrodzeniem w postaci odsetek (dalej jako: „Pożyczka”, „Umowa”). Pożyczkodawca posiada nadwyżki środków pieniężnych i udzieli Pożyczki w celu zarobkowym, tj. z zamiarem osiągnięcia zysku z tytułu odsetek otrzymanych od Pożyczkobiorcy.
Pożyczkodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT. Przedmiotem dominującej działalności Pożyczkodawcy jest działalność polegająca na produkcji i sprzedaży leków i wyrobów spożywczych. Ponadto, jako przedmiot działalności Pożyczkodawcy w umowie spółki wskazano pozostałe formy udzielania kredytów.
Pożyczkodawca i Pożyczkobiorca są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.
Powyższej wskazana umowa, stanowić będzie umowę pożyczki, zgodnie z dyspozycją art. 720 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej jako: „Kodeks cywilny”).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
![Kup dostęp](https://sm.incdn.pl/ifk/img/paywall.jpg)