Interpretacja indywidualna z dnia 1 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1206.2022.2.MG
Sprzedaż lokalu mieszkalnego – stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a w zw. z art. 10 ust. 7 ustawy o PIT – nie stanowi dla Pani źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem została dokonana po upływie pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 grudnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 29 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 28 stycznia 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Od wielu lat mieszka Pani na stałe za granicą (Hiszpania). Nie ma Pani również na terenie Polski stałego miejsca zameldowania. Mieszkanie na ul. K. w (…) w 50 procentach odziedziczyła Pani po śmierci matki L. Z. (Akt Notarialny (Protokół dziedziczenia): Repetytorium A Nr (…) z 30 listopada 2020 roku). Po złożeniu formularza o nabyciu własności lub praw majątkowych (formularz ZD-Z2) została Pani zwolniona od uiszczenia podatku na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadku i darowizn (zaświadczenie wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego (…) z 5 marca 2021 roku (znak sprawy: (…)). Kolejne 50 procent własności mieszkania na K. nabyła Pani w drodze częściowego podziału spadku między Panią i Pani siostrą M. Z. (Akt notarialny Repetytorium A Nr (…) z 23 sierpnia 2021 roku).
Przedmiotem częściowego podziału spadku były dwa mieszkania odziedziczone przez Panią i Pani siostrę po matce: - mieszkanie na ul. K. w (…), w przypadku którego siostra przekazała Pani swoje 50 procent udziałów i Pani stała się właścicielką mieszkania w 100 procentach; - oraz mieszkanie na ul. P. w (…), w przypadku którego Pani swoje 50 procent udziałów przekazała swojej siostrze (która w mieszkaniu mieszkała i mieszka do dnia dzisiejszego), w ten sposób pozbywając się praw własności do tego lokalu. Tak więc 50 procent udziałów we własności lokalu na ul. K. w (…) nabyła Pani kosztem przekazania udziałów w mieszkaniu na ul. P. w (…). Wartość Pani własności w ten sposób nie wzrosła, a wręcz przeciwnie - zmalała, ze względu na fakt, że mieszkanie na P. miało wyższą wartość rynkową (jako dowód służy zeznanie podatkowe z 30 listopada 2020 r.). Mieszkanie na ul. K. w (…) sprzedała Pani 29 lipca 2022 r. ze względu na to, że nie mieszka Pani w Polsce, mieszkanie nie było zamieszkane i łączyło się dla Pani jedynie z kosztami (czynsz).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty