Interpretacja indywidualna z dnia 13 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.647.2022.3.MK1
Dotyczy obowiązków spółki jako płatnika z tytułu podziału majątku likwidowanej spółki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że stanowisko Państwa w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 lipca 2022 r. wpłynął wniosek Państwa o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków spółki jako płatnika z tytułu podziału majątku likwidowanej spółki.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającą siedzibę w Polsce i podmiotem, na którym ciąży nieograniczony obowiązek podatkowy. Wspólnikami Spółki są cztery osoby fizyczne, będące obywatelami polskimi, zamieszkałe w Polsce, posiadające polską rezydencję podatkową ("Wspólnicy"). Przeważającym przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest (...). Wspólnicy nabyli oraz objęli udziały w kapitale zakładowym Spółki za wkłady pieniężne. Częściowo udziały w kapitale zakładowym objęte zostały powyżej ich wartości nominalnej, zaś uzyskana w ten sposób nadwyżka została przekazana na kapitał zapasowy (agio). W dniu 4 maja 2022 r. udzielili Państwo trzem swoim Wspólnikom oprocentowanej pożyczki ze środków własnych. Wszystkie umowy pożyczki zostały zawarte na analogicznych zasadach zarówno co do wysokości oprocentowania, jak też terminu i warunków spłaty. Zgodnie z zawartymi umowami, pożyczki mają zostać spłacone przez Wspólników na rzecz Spółki w terminie do dnia 5 maja 2023 r. Odsetki nie są kapitalizowane i mają zostać spłacone jednorazowo za cały okres umowy, wraz ze spłatą należności głównej.
W dniu 19 maja 2022 r., stosownie do art. 274 § 1 Kodeksu spółek handlowych ("ksh"), Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki - powzięło uchwałę o rozwiązaniu Spółki i postawieniu jej w stan likwidacji. Rozpoczęcie likwidacji zostało zarejestrowane w KRS. Po spłacie wierzycieli lub zabezpieczeniu ich roszczeń, nastąpi transfer wszelkich posiadanych przez Państwa Spółkę składników majątkowych i niemajątkowych (w skład których wchodzą w szczególności środki pieniężne i wierzytelności, o których mowa wyżej) na rzecz Wspólników w formie majątku likwidacyjnego, zgodnie z art. 286 § 2 ksh. Przeniesienie takie może zostać dokonane po zaspokojeniu wszystkich wierzycieli, aby na moment przeniesienia Spółka nie posiadała jakichkolwiek zobowiązań wobec innych niż Wspólnicy podmiotów. Jeśli do czasu zakończenia likwidacji Wspólnicy nie zwrócą Spółce zaciągniętych pożyczek, podział majątku likwidacyjnego zostanie dokonany w taki sposób, że:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty