02.03.2022 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 2 marca 2022 r., sygn. III PSKP 61/21

1. W każdym przypadku niezbędne jest uwzględnienie sumy argumentów, w tym także leżących po stronie pracownika i przemawiających za przywróceniem go do pracy.

2. Użycie w treści art. 8 k.p. klauzul generalnych musi skutkować większym zaangażowania sądu w proces określania prawnych skutków faktu, będącego przedmiotem postępowania. Odwołania się w treści analizowanego przepisu do standardów pozaprawnych w celu dokonania oceny określonych zachowań (wykonywania prawa podmiotowego) sprawia, że niezbędne staje się przeprowadzenie odpowiednich wartościowań. Dlatego w świetle art. 8 k.p. obowiązkiem sądu jest nie tylko ustalenie, czy określone żądanie podmiotu znajduje oparcie w przepisach obowiązującego prawa, ale także ocena, czy żądanie to daje się pogodzić z zasadami współżycia społecznego i społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa. Niewystarczające staje się tym samym stwierdzenie, że na gruncie przepisów ustawy podmiotowi przysługuje pewne roszczenie, ale konieczna jest także, dokonywana in concreto, ocena czy skutki skorzystania z tego roszczenia nie naruszą prawnie relewantnych norm i wartości społecznych.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dawid Miąsik (przewodniczący) ‎

SSN Bohdan Bieniek (sprawozdawca)

‎SSN Zbigniew Korzeniowski

w sprawie z powództwa M. W. ‎przeciwko Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w B. ‎o przywrócenie do pracy, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 2 marca 2022 r., ‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Z. ‎z dnia 30 grudnia 2019 r., sygn. akt IV Pa (…),

1. oddala skargę kasacyjną,

2. zasądza od powódki na rzecz pozwanego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Z., wyrokiem z dnia 25 marca 2019 r., zasądził od Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w B. na rzecz M. W. kwotę 10.206 zł tytułem odszkodowania za nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, oddalając powództwo o przywrócenie do pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne