Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.587.2022.1.MJ
Skutki podatkowe sprzedaży udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych przedstawionego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 czerwca 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W 2019 r. weszły w życie znowelizowane przepisy dotyczące sprzedaży odziedziczonej nieruchomości.
Osoby dziedziczące nieruchomość, wdowcy i rozwodnicy nie są związani 5 letnim okresem po upływie, którego wolno było im sprzedać nieruchomość bez konieczności zapłaty podatku. W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku, pięcioletni okres będzie liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości czy prawa majątkowego przez spadkodawcę.
W przypadku mieszkania po Pana rodzicach, Pana mama była współwłaścicielką mieszkania od 1989 roku, a po śmierci taty, w 2017 r. stała się jedyną właścicielką mieszkania na skutek zrzeczenia się na jej rzecz przez Pana i Pana siostry S. J., Waszych udziałów w spadku.
8 lipca 1985 roku Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w (...). przydzielił S.T. spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego nr (…) przy ulicy (…) w (...), zaś na mocy decyzji o przydziale własnościowego prawa do lokalu z 14 listopada 1989 r., wydanej przez Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w (...), zostało przydzielone S.T. (tacie) własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nr (…) przy ulicy (…) w (...). W dniu wydania obu powołanych decyzji S. T. pozostawał w związku małżeńskim ze S.T. W zawiązku małżeńskim S. i S. T. od dnia jego zawarcia do dnia jego ustania obowiązywał ustrój własności ustawowej majątkowej małżeńskiej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty