Interpretacja indywidualna z dnia 4 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.356.2022.1.KF
Skutki podatkowe otrzymanej nadpłaty w związku ze sprzedażą udziałów w spółce kapitałowej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 1 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych otrzymanej nadpłaty w związku ze sprzedażą udziałów w spółce kapitałowej. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca był jednym z czterech wspólników, polskiego rezydenta podatkowego, spółki (…) spółka z o.o., wpisanej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy pod numerem KRS (…) („Spółka”) posiadając (…) udziały w kapitale zakładowym Spółki, o łącznej wartości nominalnej (…) złotych („Udziały”).
W dniu 1 marca 2022 r. Wnioskodawca wraz z pozostałymi wspólnikami Spółki zawarł ze spółką akcyjną z siedzibą w Polsce, notowaną na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, polskim rezydentem podatkowym („Nabywca”) umowę sprzedaży 100% udziałów Spółki. („Umowa”). Sprzedane przez Wnioskodawcę Udziały stanowiły część przedmiotu transakcji. Cena za Udziały, podobnie jak za udziały sprzedawane w ramach tej transakcji przez pozostałych wspólników Spółki, miała być zgodnie z zawartą umową wypłacona w czterech ratach, z których pierwsza miała zostać zapłacona w dniu zawarcia Umowy. Zgodnie z treścią Umowy momentem przeniesienia na Nabywcę prawa do własności Udziałów była chwila, w której kwota pierwszej raty znalazła się na rachunku bankowym Wnioskodawcy.
W dniu 1 marca 2022 r. Nabywca omyłkowo, wbrew postanowieniom Umowy dotyczących rozliczenia płatności pierwszej raty, dokonał na rzecz Wnioskodawcy przelewu, którego kwota przewyższyła kwotę pierwszej raty, do zapłaty której Nabywca był zobowiązany w dacie zawarcia Umowy. Dokonanie tego przelewu spowodowało powstanie różnicy pomiędzy kwotą faktycznie wypłaconą na rzecz Wnioskodawcy z tytułu uiszczenia należności za pierwszą ratę a kwotą, która była należna Wnioskodawcy tytułem pierwszej raty zgodnie z Umową („Nadpłata”).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty