Interpretacja indywidualna z dnia 30 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.500.2022.2.KF
Dotyczy celów mieszkaniowych zakupu miejsca postojowego i komórki lokatorskiej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe w części zastosowania zwolnienia przedmiotowego w związku z zakupem komórki lokatorskiej i nieprawidłowe w części zastosowania zwolnienia przedmiotowego w związku z zakupem miejsca postojowego w hali garażowej.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 maja 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 12 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania zwolnienia przedmiotowego.
Uzupełniła go Pani pismem z 9 czerwca 2022 r. (wpływ 20 czerwca 2022 r.) – w odpowiedzi na wezwanie z 2 czerwca 2022 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W dniu 28.02.2018 roku otrzymała Pani w darowiźnie od swoich rodziców nieruchomość (dom wraz z działką). Dokonała Pani jej sprzedaży w dniu 01.10.2020 roku, a więc przed upływem 5 lat od daty darowizny. Jednocześnie od 2018 r. jest Pani właścicielką mieszkania o powierzchni 44 mkw. Do Pani nieruchomości nie przynależy nic więcej (brak miejsca postojowego oraz komórki lokatorskiej). Z uwagi na zapotrzebowanie rozważa Pani zakup miejsca postojowego w hali garażowej budynku, w którym posiada Pani mieszkanie oraz komórki lokatorskiej i przyłączenie ich do księgi wieczystej lokalu.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.
Komórka lokatorska stanowić będzie pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego - jej powierzchnia dopisana jest do powierzchni lokalu mieszkalnego i zawarta w księdze wieczystej lokalu (nie może być przedmiotem samodzielnego zbycia). Natomiast miejsce postojowe w hali garażowej posiada własną księgę wieczystą i wiąże się z udziałem w nieruchomości wspólnej, z zaznaczeniem do wyłącznego korzystania przez właściciela z konkretnego stanowiska w hali garażowej. W Pani Wspólnocie Mieszkaniowej w przypadku posiadania pomieszczeń przynależnych do lokalu mieszkalnego oraz miejsca postojowego w hali garażowej opłaty administracyjne ujmowane są na jednym rozrachunku z właścicielem. Niemniej jednak, tak jak Pani wskazywała uprzednio, nie posiada Pani własnego miejsca w hali garażowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty