Interpretacja indywidualna z dnia 13 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.131.2022.2.MZ
Dotyczy skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 21 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.
Uzupełniła go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 kwietnia 2022 r. (wpływ 7 kwietnia 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski.
Pomiędzy Panem oraz jego małżonką (dalej również łącznie jako: „Małżonkowie") istnieje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej (wspólność ustawowa), natomiast nieruchomości, których dotyczy niniejszy wniosek stanowią majątek osobisty Wnioskodawcy.
Małżonkowie nie prowadzili i nie prowadzą indywidualnej działalności gospodarczej w zakresie obrotu (kupno/sprzedaż) nieruchomościami, nie zostali zarejestrowani w tym zakresie jako przedsiębiorcy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą (...). Przeważająca działalność gospodarcza to sprzedaż hurtowa kwiatów i roślin (PKD 46.22.Z).
Jest Pan współwłaścicielem nieruchomości (o łącznej powierzchni 4,6186 ha). Nieruchomości mieszczą się w (...), dla których prowadzona jest KW (...). Wspomnianą księgą wieczystą objęte są działki o numerach: 6 (łąki trwałe), 8/4 (grunty rolne zabudowane), 4/1 (łąki trwałe), 2 (łąki trwałe), 1/3 (grunty rolne zabudowane).
Przedmiotowa nieruchomość została nabyta przez Pana w udziale wynoszącym 1/2 części wraz z siostrą, w drodze umowy dziedziczenia po matce zmarłej w 2017 r. W wyniku dziedziczenia Pan i jego siostra są współwłaścicielami w częściach równych. Matka -spadkodawczyni byłą właścicielem wspomnianych nieruchomości od 1983 r. Nieruchomości te były objęte wspólnością majątkową małżeńską spadkodawczyni i jej męża. Natomiast w wyniku śmierci męża w 2015 r. a następnie w wyniku zawarcia umowy częściowego działu spadku w 2018 r. między matką, Panem i jego siostrą, matka stała się wyłączną właścicielką nieruchomości a w następstwie jej śmierci - właścicielami zostały dzieci czyli Pan i jego siostra.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty