Interpretacja indywidualna z dnia 2 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.796.2021.3.MB
W zakresie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy dostawy w ramach wywłaszczenia nieruchomości zabudowanej chodnikiem z płytek betonowych z krawężnikiem.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy dostawy w ramach wywłaszczenia nieruchomości zabudowanej chodnikiem z płytek betonowych z krawężnikiem – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek (brak daty) o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy dostawy w ramach wywłaszczenia nieruchomości zabudowanej chodnikiem z płytek betonowych z krawężnikiem. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 stycznia 2022 r. (wpływ 18 stycznia 2022 r.) oraz z 31 stycznia 2022 r. (wpływ 31 stycznia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Województwo X (dalej: Województwo) jest czynnym podatnikiem VAT oraz podatnikiem VAT UE. Jako jednostka samorządu terytorialnego posiada osobowość prawną.
Jak stanowi art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U z 2020 r. poz. 1668 ze zm.), Województwo wykonuje określone ustawami zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Natomiast zgodnie z art. 47 ust. 1 tejże ustawy, mieniem województwa jest własność i inne prawa majątkowe nabyte przez województwo lub inne wojewódzkie osoby prawne.
Województwo jest właścicielem nieruchomości gruntowej położonej w Y przy ul. (...), na podstawie decyzji Wojewody X (...) z dnia 3 czerwca 2016 r. Nieruchomość stanowiła na dzień 31 grudnia 1998 r. fragment drogi krajowej nr (...) o przebiegu: (...), zapisanej w księdze wieczystej KW nr (...), prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Y. Oznaczenie geodezyjne: obręb (...) – Y, arkusz mapy (...), działka nr 1, która w projekcie podziału została oznaczona jako działka 2 o pow. 160 mkw, z dniem 1 stycznia 1999 r. stała się z mocy prawa własnością Województwa, jako grunt zajęty pod drogę publiczną – drogę wojewódzką.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty