Interpretacja indywidualna z dnia 16 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.361.2021.2.AW
Sprzedaż działek, w stosunku do których Wnioskodawczyni wraz z mężem poniosą nakłady i wykonają szereg zorganizowanych prac, będzie świadczyć o prowadzeniu działalności w zakresie obrotu nieruchomościami.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm). Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2021 r. (data wpływu 30 marca 2021 r.) – uzupełnionym w dniu 6 maja 2021 r. (data wpływu) –o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia wydzielonych działek – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia wydzielonych działek. Wniosek został uzupełniony w dniu 6 maja 2021 r. (data wpływu).
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni jest żoną rolnika. Jej mąż prowadzi działy specjalne produkcji rolnej. Wnioskodawczyni nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej, ani ona, ani jej mąż. Małżonkowie pozostają w ustroju ustawowej wspólności majątkowej. Posiadają gospodarstwo rolne zgodnie z definicją ustawy o podatku rolnym. Jako rolnicy płacą składki KRUS. Dodatkowo mąż Wnioskodawczyni prowadzi działy specjalne produkcji rolnej – szklarnie z kwiatami ciętymi. Działy specjalne zgłoszone są na męża w związku z regulacją przepisów ustawy VAT, które nakazują wybór jednej osoby reprezentującej wspólne gospodarstwo – jako podatnika VAT.
W roku 2015 wystąpiły szkody górnicze zagrażające konstrukcjom szklarni Wnioskodawczyni i jej męża. Zakupili oni wtedy 3 ha gruntu na powiększenie gospodarstwa rolnego. Grunty te miały być przeznaczone na przeniesienie szklarni w razie, gdyby szkody górnicze nadal postępowały. Grunty te nigdy nie znalazły się w ewidencji środków trwałych w działach specjalnych produkcji rolnej. Na gruntach nie były prowadzone jakiekolwiek uprawy w związku z opcją przeznaczenia ich w razie takiej potrzeby pod nową lokalizację szklarni. Od 5 lat kopalnia znajduje sposób na zabezpieczenie obiektów w dotychczasowej lokalizacji. W roku 2020, gdy nastąpiła pandemia COVID-19 drastycznie spadła sprzedaż kwiatów – Wnioskodawczyni i jej mąż odnotowali spadek o ok. 40-50%, koszty stałe natomiast się nie zmniejszyły. Koszty miesięczne mają na poziomie 30-100 tys. zł (media, wynagrodzenia, sadzonki, środki ochrony roślin itp.). Niestety, jako rolnicy nie kwalifikowali się oni na pomoc państwa w ramach Tarczy PFR, pomimo, że zatrudniają pracowników tak, jak przedsiębiorcy. W związku z powyższym podjęli decyzję o sprzedaży części zakupionego gruntu. Wydzielili 1 ha i zaczęli poszukiwać nabywcy. Niestety nie udało się znaleźć kupca na taki areał. W agencji nieruchomości wskazano im, żeby dla szybkiej sprzedaży podzielili 1 ha na mniejsze działki. Podzielili zatem cały areał na 10 działek i wystawili do sprzedaży tych 10 działek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty