22.03.2022 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 22 marca 2022 r., sygn. I PSKP 49/21

1. Oddalenie na podstawie art. 8 k.p. roszczenia o przywrócenie do pracy może mieć miejsce wyjątkowo, w okolicznościach szczególnie rażącego naruszenia obowiązków pracowniczych lub obowiązujących przepisów prawa.

2. Nawet gdy występuje przeszkoda prawna do wykonywania dotychczasowego zatrudnienia to w przypadku pracownika szczególnie chronionego należałoby uwzględniać co do zasady powództwo realizujące jego prawo do ochrony zatrudnienia (przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach), co nie zamyka możliwości modyfikacji dalszego zatrudnienia, czyli po przywróceniu poprzednich warunków zatrudnienia.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Korzeniowski (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Bohdan Bieniek

SSN Krzysztof Rączka

w sprawie z powództwa W. J. ‎przeciwko Domowi Pomocy Społecznej w C. ‎o przywrócenie dotychczasowych warunków pracy i płacy, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 22 marca 2022 r., ‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w P. ‎z dnia 8 listopada 2019 r., sygn. akt VI Pa […],

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w P. do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w P. wyrokiem z 8 listopada 2019 r. oddalił apelację powódki W. J. od wyroku Sądu Rejonowego w C. z 1 kwietnia 2019 r., który zasądził powódce 10.608 zł tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie warunków pracy i płacy, oddalając jednocześnie powództwo o przywrócenie dotychczasowych warunków pracy i płacy.

Powódka żądanie przywrócenia do pracy łączyła z ochroną zatrudnienia na podstawie art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych.

Pozwany podkreślił, że podstawą wypowiedzenia powódce warunków pracy i płacy stanowiły przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy - § 2 ust. 2, gdyż powódce zatrudnionej na stanowisku inspektora bhp nie mogą być powierzone inne obowiązki. Zatrudnienie w pełnym wymiarze (jak dotychczas) wymagałoby przypisania innych zadań do stanowiska powódki. Przyczyna wypowiedzenia nie pozostaje w związku z ochroną związkową i ochrona zatrudnienia nie jest zgodna z zasadami z art. 8 k.p.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne