17.08.2020 Kadry i płace

Znaczne wahania składników zmiennych wliczanych do wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy i ekwiwalentu pieniężnego

Pracodawca może wydłużyć z 3 do 12 miesięcy okres, z którego będzie przyjmować składniki zmienne do obliczenia wynagrodzenia urlopowego. Przyjęcie dłuższego okresu niż 3-miesięczny powinno być uzasadnione przede wszystkim warunkami związanymi z organizacją pracy u pracodawcy lub specyficznym charakterem danego składnika wynagrodzenia. O tym, z jakiego okresu składniki zmienne będą obliczane, w tym jaki okres będzie właściwy dla danej grupy pracowników, decydują regulacje wewnątrzzakładowe.

Zasadą jest, że za czas urlopu wypoczynkowego pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował.

 

Podstawa wymiaru wynagrodzenia urlopowego

Wynagrodzenie urlopowe należy ustalać z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem wypłat wymienionych w § 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (dalej rozporządzenie urlopowe). Przykładowo uwzględnieniu nie podlega wynagrodzenie chorobowe, wynagrodzenie za przestój, nagroda jubileuszowa, trzynastka, jednorazowe czy nieperiodyczne wypłaty za spełnienie określonego zadania lub za dane osiągnięcie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne