Jak przełom roku wpływa na rodzaj wypłacanego świadczenia chorobowego

Pracodawcy często mają wątpliwości, jaki rodzaj świadczenia za czas choroby należy wypłacić swoim pracownikom na przełomie grudnia danego roku i stycznia roku kolejnego. Czy ma to być wynagrodzenie za czas choroby finansowany przez pracodawcę, czy też zasiłek chorobowy finansowany z ZUS. Pojawiają się także pytania, czy wzrost płacy minimalnej od 1 stycznia 2018 r. powoduje konieczność przeliczenia podstawy zasiłkowej tym ubezpieczonym, którzy wynagradzani są stawką minimalnego wynagrodzenia.

Płatnicy składek uprawnieni do wypłaty świadczeń chorobowych zobowiązani są do ustalania prawa i wypłacania tych zasiłków przez cały rok kalendarzowy, jeżeli 30 listopada poprzedniego roku zgłaszali do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób. Szczególną uwagę należy zwrócić na pracowników, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim na przełomie roku. Pracodawca, wypłacając świadczenie chorobowe, musi ustalić, czy pracownikowi należy się wynagrodzenie za czas choroby, czy zasiłek chorobowy.

W przypadku choroby pracownik ma prawo do dwóch świadczeń chorobowych, tj.:

  • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy spowodowanej chorobą - tzw. wynagrodzenia chorobowego, które jest wypłacane i finansowane przez pracodawcę (art. 92 Kodeksu pracy), za pierwsze 33 dni choroby pracownika w danym roku kalendarzowym, a w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego wynosi 14 dni, albo
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne