Urlopy wypoczynkowe – odpowiedzi na pytania z praktyki
Pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w danym roku jednorazowo w pełnym wymiarze, czyli w zależności od stażu urlopowego w wymiarze 20 lub 26 dni. Jedynie na wniosek pracownika urlop może zostać udzielony w częściach, jednak przynajmniej jedna z nich powinna obejmować co najmniej 14 dni kalendarzowych wypoczynku. Za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował. Nie może on dostać ani mniej, ani więcej tylko z tego powodu, że w danym okresie korzystał z płatnego wypoczynku.
Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania Czytelników dotyczące problematyki urlopów wypoczynkowych.
Pracownik, który pierwszą pracę w życiu rozpoczął 1 kwietnia 2017 r. (umowa zawarta na 1-miesięczny okres próbny), z upływem 30 kwietnia br. nabył prawo do 1/12 z 20-dniowego wymiaru urlopu wypoczynkowego (1,66 dnia), którą będzie mógł wykorzystać począwszy od maja br. Jeżeli począwszy od 1 maja br. został nawiązany z tym pracownikiem kolejny stosunek pracy (na podstawie umowy o pracę na czas określony albo na czas nieokreślony), to po miesiącu pracy, tj. z upływem 31 maja br., pracownik nabędzie prawo do kolejnej 1/12 z przysługującego mu 20-dniowego wymiaru urlopu wypoczynkowego.
Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 § 1 Kodeksu pracy). Przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego takiego pracownika nie należy zaokrąglać niepełnego miesiąca pracy w górę do pełnego miesiąca pracy i
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty