20.03.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.03.2020, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.56.2020.1.MT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.56.2020.1.MT

Czy w duchu art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawca jest zwolniony w całości lub w części z podatku dochodowego za sprzedaż udziałów prawa własnościowego do tego lokalu mieszkalnego?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2020 r. (data wpływu 21 stycznia 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziałów w odziedziczonym lokalu mieszkalnym jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 stycznia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziałów w odziedziczonym lokalu mieszkalnym.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 4 listopada 2019 roku Wnioskodawca razem z siostrą sprzedał lokal mieszkalny odziedziczony po rodzicach.

Lokal mieszkalny przysługiwał rodzicom na zasadach wspólności ustawowej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Lokal mieszkalny został nabyty przez nich z dniem 26 czerwca 1997 roku w drodze przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w prawo własnościowe. Miało to więc miejsce ponad 20 lat temu. Jako nabywca w dokumentach figuruje matka Wnioskodawcy, ale jest w nich również jasno określone, że pozostawała wtedy w ustawowej wspólności majątkowej ze swoim mężem, ojcem Wnioskodawcy. W spółdzielni mieszkaniowej udało się Wnioskodawcy uzyskać informację, że ustawa o prawie spółdzielczym stawiała wprost za warunek takiego nabycia wspólność majątkową małżonków, tak aby mieszkanie mogło zostać nabyte wyłącznie przez rodziny. Lokal mieszkalny był więc ich wspólną własnością. W dniu 20 marca 2019 roku zmarła matka Wnioskodawcy, natomiast w dniu 28 września 2019 roku zmarł ojciec Wnioskodawcy. W wyniku tych wydarzeń, lokal mieszkalny, który należał do nich wspólnie, stał się po śmierci matki Wnioskodawcy na drodze postępowania spadkowego w 4/6 udziałów ojca Wnioskodawcy (3/6 jako jego połowa, 1/6 w spadku po żonie) oraz odpowiednio w 1/6 udziałów Wnioskodawcy i jego siostry. Po śmierci ojca jego udziały w lokalu mieszkalnym odziedziczył w spadku w całości Wnioskodawca, ponieważ siostra Wnioskodawcy ma innego ojca i ojciec Wnioskodawcy nigdy jej nie adoptował ani nie przysposobił. W następstwie tych wydarzeń Wnioskodawca wraz z siostrą sprzedali lokal mieszkalny w następujący sposób: siostra 1/6 udziałów odziedziczonych po mamie a Wnioskodawca 5/6 udziałów z czego 1/6 udziałów była odziedziczona po mamie, a 4/6 udziałów po ojcu (z których on sam 1/6 odziedziczył w spadku po śmierci swojej żony).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne