Interpretacja indywidualna z dnia 28.03.2019, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.63.2019.2.JK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.63.2019.2.JK
Opodatkowanie sprzedaży działki niezabudowanej.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2019 r. (data wpływu 5 lutego 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki niezabudowanej nr 1 jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki niezabudowanej nr 1.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, nie prowadzącą działalności gospodarczej. Jego ojciec jeszcze za życia chciał zbyć część gruntów, które posiadał, by wybudować dom dla Zainteresowanego, zaś dom rodzinny przepisać jego bratu. Niestety śmierć ojca pokrzyżowała plany sprzedaży. Po śmierci ojca Wnioskodawcy, która nastąpiła w dniu 1 lipca 2015 r., na mocy postanowienia sądowego () oraz ugody sądowej () Zainteresowany odziedziczył działkę rolną o numerze 2. Dnia 16 listopada 2015 r. uchwałą () Rady Miejskiej () wprowadzono Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy () opracowane na podstawie uchwały () zmieniającej uchwałę (). Według tego Studium teren, na którym położona jest działka stanowi obszar rozwoju zabudowy mieszkaniowej. W 2016 roku Wnioskodawca nabył więc prawa do działki, na której pracował od dziecka, a której przeznaczeniem była zabudowa mieszkaniowa. Dnia 30 kwietnia 2016 r. zmieniona została Ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, przez co, mimo, iż według Urzędu Gminy były to działki z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe, Zainteresowany wskazał, że nie mógł dowolnie zbyć działki (by przeznaczyć uzyskane środki na cele mieszkaniowe) ze względu na jej areał przewyższający 0,3 ha (sprzedaż możliwa tylko rolnikowi, mającemu w gminie gospodarstwo). Aby móc zbyć działki osobom nie będącym rolnikami, Zainteresowany musiał dokonać podziału działki 2 na 8 działek o obszarze poniżej 0,3 ha wraz z wewnętrznymi drogami dojazdowymi (bo wg prawa geodezyjnego działki muszą mieć dojazd). By jednak dokonać podziału, zgodnie z art. 93.2a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami Dział III, Rozdział I, Zainteresowany musiał wystąpić do Urzędu Miasta i Gminy o wydanie warunków zabudowy, które były podstawą przeprowadzenia podziału geodezyjnego (tylko po to te warunki zabudowy były mu potrzebne). Po dokonaniu podziału geodezyjnego Zainteresowany mógł w końcu zbyć odziedziczony grunt nie tylko rolnikom z gminy. Wnioskodawca nadmienił, iż całą kwotę pochodzącą ze sprzedaży, zgodnie z wolą ojca, przeznaczył na budowę domu mieszkalnego dla rodziny. Wnioskodawca nie chce się wzbogacić, lecz zamienić jedną nieruchomość (grunt) na inną (dom).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty