08.08.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.08.2018, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.368.2018.2.JSZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.368.2018.2.JSZ

W zakresie możliwości i sposobu stosowania mechanizmu podzielonej płatności oraz odpowiedzialności solidarnej Wnioskodawcy za nierozliczony podatek VAT przez Kontrahenta, z którym zawarto umowy cesji wierzytelności oraz faktoringu

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2018 r. (data wpływu 24 kwietnia 2018 r.) uzupełnionym pismem z dnia 18 czerwca 2018 r. (data wpływu 27 czerwca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości i sposobu stosowania mechanizmu podzielonej płatności oraz odpowiedzialności solidarnej Wnioskodawcy za nierozliczony podatek VAT przez Kontrahenta, z którym zawarto umowy cesji wierzytelności oraz faktoringu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 kwietnia 2018 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości i sposobu stosowania mechanizmu podzielonej płatności oraz odpowiedzialności solidarnej Wnioskodawcy za nierozliczony podatek VAT przez Kontrahenta, z którym zawarto umowy cesji wierzytelności oraz faktoringu.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 18 czerwca 2018 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy oraz uiszczenie brakującej opłaty.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

S.A. (dalej: Wnioskodawca) jest osobą prawną posiadającą siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabywa bezsporne, zarówno niewymagalne jak i wymagalne, nieprzedawnione wierzytelności (dalej: Wierzytelności) udokumentowane fakturami VAT od Kontrahentów (dalej: Kontrahenci), na podstawie umów handlowych zawartych z Kontrahentami, tj. umów cesji oraz umów faktoringu.

Umowę faktoringu należy zaliczyć do umów nienazwanych. Faktoring jest umową łączącą elementy różnych umów np. cesji wierzytelności i umowy zlecenia bez całkowitego utożsamiania jej z którąkolwiek z tych umów. W praktyce przyjęła się definicja, na podstawie której można stwierdzić, że factoring polega na nabyciu przez faktora określonych wierzytelności przysługujących przedsiębiorcy z tytułu umowy sprzedaży dostawy lub usługi w zamian za określoną kwotę odpowiadającą wierzytelności, a pomniejszoną o prowizję faktora. (Prawo handlowe, A. Kidyba, 9 wydanie, Wydawnictwo C.H. BECK)

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne