Interpretacja indywidualna z dnia 23.02.2018, sygn. 0115-KDIT3.4011.43.2018.2.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.43.2018.2.AK
1. Czy w okolicznościach przedstawionych powyżej Wnioskodawca będzie mógł w stosunku do osiągniętych przychodów zastosować formę ich opodatkowania w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych o którym mowa w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne? 2. Czy opisana przez Wnioskodawcę działalność stanowi działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów podatkowych?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2018 r. (data wpływu 12 stycznia 2018 r.) uzupełnionym pismem z dnia 14 lutego 2018 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 stycznia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu.
We wniosku oraz uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą usługi remontowo budowlane. Jest właścicielem domu jednorodzinnego, który otrzymał w spadku po rodzicach. Dom został przez Wnioskodawcę wyremontowany, pomieszczenia gospodarcze zmodernizowane w celu przeznaczenia pod wynajem. Ma podpisaną umowę z firmą na wynajem dla pracowników, w której kwota została ustalona od jednego łóżka. Okres zamieszkania jest ściśle powiązany z pracą w okolicznych zakładach. Wnioskodawca nie zapewnia osobom wynajmującym dodatkowych świadczeń, takich jak w hotelach to jest sprzątanie, wyżywienie, zmiana pościeli, pranie itp., nie korzysta z pomocy księgowej, nie zatrudnia osób obsługujących mieszkanie. Wszystkie opłaty eksploatacyjne ponosi Wnioskodawca. Przedmiotowa nieruchomość nie jest i nie będzie składnikiem majątku związanego z działalnością gospodarczą. Wnioskodawca nie zamierza nawiązywać stałej współpracy z podmiotami. Nie zamierza systematycznie poszukiwać nowych najemców. Dotychczas nie prowadził żadnej reklamy ani nie zamieszczał ogłoszeń o wynajmie i nie zamierza tego w przyszłości robić. W sytuacji kiedy lokal zostanie zwolniony, poszuka nowego najemcy. Nie zamierza dawać ogłoszeń. Ponadto Wnioskodawca podkreśla, że może wystąpić sytuacja, że uzyskany przychód przekroczy 100 000 zł. w skali roku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty