Interpretacja indywidualna z dnia 03.08.2016, sygn. ILPP1/4512-1-337/16-3/UG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/4512-1-337/16-3/UG
Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży budynków i budowli posadowionych na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 3 czerwca 2016 r. (data wpływu 8 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży budynków i budowli posadowionych na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży budynków i budowli posadowionych na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Wnioskodawca, zwana dalej Spółką) w 1996 r. nabyła zorganizowaną część innego przedsiębiorstwa. W skład aktywów nabytych przez Spółkę w ramach tej transakcji wchodziły między innymi: prawo wieczystego użytkowania gruntu oraz własność budynków i budowli zbudowanych na tym gruncie.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ówcześnie obowiązującej ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym, transakcja (w tym zakup budynków) nie była objęta podatkiem VAT, albowiem stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Wyjątkiem było tylko prawo użytkowania wieczystego gruntu, od wartości którego Spółka opłaciła podatek VAT. Powyższy stan jest potwierdzony w treści aktu notarialnego, który dokumentował ww. transakcję.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty