26.08.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26.08.2015, sygn. IPPP1/4512-521/15-2/MPe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-521/15-2/MPe

w zakresie zwolnienia z podatku usługi finansowania oraz momentu powstania obowiązku podatkowego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2015 r. (data wpływu 27 maja 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe - w zakresie zwolnienia z podatku usługi finansowania,
  • nieprawidłowe w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku usługi finansowania oraz momentu powstania obowiązku podatkowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka będąca czynnym podatnikiem VAT, jest przedsiębiorcą wyspecjalizowanym w oferowaniu m.in. produktów i usług o charakterze finansowym. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka zamierza zawierać umowy konsorcjum z dostawcami sprzętu (dalej: Dostawcy) w związku z zamiarem wspólnego przygotowania i złożenia ofert oraz realizacji zamówień, polegających na dostawie różnego rodzaju towarów, np. sprzętu medycznego (dalej: Zamówienie) na rzecz kontrahentów (dalej: Zamawiający).

Płatność za zrealizowane Zamówienie będzie przez Zamawiającego dokonywana ratalnie. Dostawcy często nie posiadają wystarczających możliwości finansowych, które pozwalałyby na odroczenie płatności, czy też na rozłożenie Zamawiającemu płatności na raty. W związku z tym, w ramach planowanych umów konsorcjum, Spółka zobowiąże się do sfinansowania przedmiotu Zamówienia. Spółka dokona wypłaty kwoty finansowania na rzecz Dostawcy, który jest liderem konsorcjum, przy czym całkowita kwota realizacji Zamówienia, na którą składa się również koszt finansowania (kwota Zamówienia będzie przewyższać kwotę finansowania, jaką Spółka przekaże Dostawcy).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne