17.04.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.04.2015, sygn. IPPP1/4512-11/15-4/MPe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-11/15-4/MPe

w zakresie braku opodatkowania czynności nabycia w drodze aportu wierzytelności

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 5 stycznia 2015 r. (data wpływu 8 stycznia 2015 r.) uzupełnione pismem z dnia 8 kwietnia 2015 r. (data wpływu 10 kwietnia 2015 r.) będący odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 31 marca 2015 r. (data odbioru 7 kwietnia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności nabycia w drodze aportu wierzytelności - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 stycznia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności nabycia w drodze aportu wierzytelności.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Planowane jest nabycie przez Wnioskodawcę w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) części wierzytelności powstałej z tytułu zbycia przez wnoszącego aport praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej (dalej: Wierzytelność). Wnioskodawca zamierza nabyć Wierzytelność we własnym imieniu, na własny rachunek i na własne ryzyko. Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało wynagrodzenie i nie istnieje odrębny stosunek prawny rodzący obowiązek zapłaty wynagrodzenia na rzecz wnoszącego wkład niepieniężny w związku z nabyciem i egzekwowaniem wierzytelności (poza objęciem akcji Spółki w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego). Wartość Wierzytelności ustalona na potrzeby aportu (która na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych musi odpowiadać wartości godziwej) może być równa lub niższa niż wartość nominalna Wierzytelności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne