16.04.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.04.2015, sygn. ILPP5/4512-1-8/15-4/KG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP5/4512-1-8/15-4/KG

Zwolnienie od podatku czynności wycofania nieruchomości z majątku firmy i przekazania jej do majątku osobistego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2015 r. (data wpływu 19 stycznia 2015 r.) uzupełnionym w dniu 12 marca 2015 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku czynności wycofania nieruchomości z majątku firmy i przekazania jej do majątku osobistego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 stycznia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku czynności wycofania nieruchomości z majątku firmy i przekazania jej do majątku osobistego. Wniosek uzupełniono w dniu 12 marca 2015 r. o podpis Wnioskodawcy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą m.in. na handlu artykułami spożywczymi, jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Działalność ta prowadzona jest w dwóch sklepach. Jeden z nich, pawilon handlowy został nabyty w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w 2001 r., na podstawie umowy kupna od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej i niebędącej podatnikiem VAT. Budynek posadowiony był na działce dzierżawionej od spółdzielni mieszkaniowej. Po nabyciu budynku została na Wnioskodawcę przepisana również umowa dzierżawy gruntu. Do dnia dzisiejszego Zainteresowany nie poniósł wydatków na ulepszenie ww. budynku, o którym jest mowa w przepisach o podatku dochodowym. Budynek ten stanowi środek trwały w firmie. W 2011 r. w wyniku umowy, aktu notarialnego, zostało przeniesione na Wnioskodawcę i jego małżonkę (na prawach własności ustawowej) prawo użytkowania wieczystego własności nieruchomości w wyniku realizacji roszczenia w trybie art. 231 § 2 Kodeksu cywilnego. Z tytułu wynagrodzenia za przeniesienie prawa użytkowania wieczystego działki spółdzielnia mieszkaniowa wystawiła fakturę VAT z wyszczególnionym podatkiem VAT. Został on przez Wnioskodawcę odliczony w deklaracji VAT-7.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne