Interpretacja indywidualna z dnia 12.03.2015, sygn. ILPB2/415-1233/14-2/WS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-1233/14-2/WS
Sprzedaż nieruchomości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 grudnia 2014 r. (data wpływu 12 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca od dnia 18 kwietnia 2009 r. pozostaje w związku małżeńskim. W małżeństwie Zainteresowanego, od momentu jego zawarcia, obowiązuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej.
W dniu 8 czerwca 2009 r. Wnioskodawca oraz jego żona zawarli umowę preferencyjnego kredytu mieszkaniowego z dopłatami do oprocentowania. Umowa kredytu zawarta została z bankiem, mającym siedzibę w Polsce. Przeznaczeniem kredytu, określonym w umowie, było nabycie lokalu mieszkalnego na rynku pierwotnym. Wnioskodawca oraz jego żona, zgodnie z umową kredytu, odpowiadają solidarnie za zadłużenie wynikające z tej umowy.
W dniu 22 grudnia 2009 r. Wnioskodawca oraz jego żona, ze środków pochodzących z kredytu, nabyli do majątku wspólnego (objętego wspólnością majątkową małżeńską) prawo własności lokalu mieszkalnego.
W dniu 1 sierpnia 2014 r. Wnioskodawca, na podstawie testamentu, nabył spadek po swojej babci, co zostało potwierdzone aktem poświadczenia dziedziczenia sporządzonym przez notariusza. W skład spadku wchodził lokal mieszkalny, stanowiący odrębną nieruchomość. Nabyty przez Wnioskodawcę w drodze dziedziczenia po babci lokal mieszkalny wszedł do majątku osobistego Wnioskodawcy i do dnia dzisiejszego stanowi on jego majątek osobisty.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty