20.02.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.02.2015, sygn. ILPB1/415-1380/14-2/AN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-1380/14-2/AN

Czy koszt sfinansowania 2 letnich studiów Master of Business Administration pracownika na stanowisku menadżera produktu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów przez podatnika na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2014 r. (data wpływu 8 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wspólnicy spółki jawnej podjęli decyzję o skierowaniu pracownika na 2 letnie studia MBA, które będą realizowane w (). Pracownik ten zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku menadżera produktu. Pracownik ma 29 lat, jest synem dwojga z trzech wspólników ww. spółki jawnej, nie zamieszkuje z żadnym z rodziców oraz prowadzi odrębne gospodarstwo domowe. Zakład pracy zawarł z pracownikiem umowę o podnoszenie kwalifikacji zawodowych, w której określił wzajemne prawa i obowiązki. Umowę z uczelnią podpisał pracownik, a płatności będzie dokonywała spółka. W umowie zakład pracy zobowiązuje się do pokrycia opłat za studia, udzielenia urlopu szkoleniowego zgodnie z art. 103 § 2 pkt 1 Kodeksu pracy oraz zwolnienia z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania. Pracownik jest zobowiązany do zwrotu przyznanych mu świadczeń (opłaty za studia), w szczególności gdy nie przystąpi do egzaminów lub nie otrzyma dyplomu ukończenia studiów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne