30.08.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.08.2013, sygn. IPPB1/415-633/13-2/IF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-633/13-2/IF

Zakres kwalifikacji źródła przychodów osiąganych z tytułu windykacji wierzytelności, w przypadku, gdy przedmiotem pozarolniczej działalności gospodarczej nie jest windykacja wierzytelności oraz gdy jest windykacja wierzytelności.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012, poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 10.06.2013 r. (data wpływu 13.06.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji źródła przychodów osiąganych z tytułu windykacji wierzytelności, w przypadku, gdy przedmiotem pozarolniczej działalności gospodarczej:

  • nie jest windykacja wierzytelności jest nieprawidłowe,
  • jest windykacja wierzytelności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.06.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji źródła przychodów osiąganych z tytułu windykacji wierzytelności.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi obecnie działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług doradczych i usług rachunkowych. We wpisie do ewidencji działalności gospodarczej ma określony przedmiot działalności w następujący sposób: PKD 69.20 działalność rachunkowo-księgowa; doradztwo podatkowe, 70.22.Z pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Wnioskodawca ma możliwość zawarcia transakcji nabycia wierzytelności po cenie niższej niż jej wartość nominalna i rozpoczęcia windykacji tej wierzytelności. W przypadku ściągnięcia należności Wnioskodawca uzyska dochód będący różnicą pomiędzy wartością otrzymanych środków pieniężnych a wartością za którą wierzytelność została nabyta. Wnioskodawca rozlicza podatek dochodowy w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne