18.06.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.06.2013, sygn. IPPB2/415-334/13-2/MK1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-334/13-2/MK1

Zakres powstania przychodu po stronie pracownika z tytułu jazdy samochodem służbowym z miejsca wykonywania pracy i do miejsca wykonywania pracy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24.04.2013 r. (data wpływu 29.04.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu po stronie pracownika z tytułu jazdy samochodem służbowym z miejsca wykonywania pracy i do miejsca wykonywania pracy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.04.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu po stronie pracownika z tytułu jazdy samochodem służbowym z miejsca wykonywania pracy i do miejsca wykonywania pracy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) przyznaje wybranym osobom jako samochody służbowe, samochody będące własnością Spółki lub użytkowane przez Spółkę na podstawie umowy najmu, leasingu lub umowy o podobnym charakterze (dalej jako: samochody służbowe).

Spółka uregulowała kwestie związane z użytkowaniem samochodów służbowych poprzez przyjęcie uchwałą Zarządu Spółki Regulaminu zasad przyznawania i użytkowania samochodów służbowych (dalej: Regulamin). Zgodnie z Regulaminem, osobami upoważnionymi do użytkowania samochodów są pracownicy spółek Grupy G. oraz osoby wykonujące pracę na rzecz Spółki w oparciu o umowę zlecenia lub umowę o podobnym charakterze (dalej: Użytkownicy). Podstawowym celem przyznania Użytkownikom samochodów służbowych jest ułatwienie im wykonywania ich obowiązków na rzecz Spółki. Spółka umożliwia jednak Użytkownikom wykorzystywanie samochodów służbowych także do celów prywatnych i rozpoznaje Użytkownikom przychód podatkowy z tytułu nieodpłatnego świadczenia w związku z możliwością nieodpłatnego wykorzystywania przez Użytkowników samochodów służbowych dla celów prywatnych. Użytkownicy są odpowiedzialni za oddany im do używania samochód służbowy i mają obowiązek m.in.:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne