Interpretacja indywidualna z dnia 7 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.518.2024.2.ENB
Obowiązki płatnika w sytuacji zapewnieniem bezpłatnego zakwaterowania i przelotów pracownikom delegowanym do Norwegii.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika w sytuacji zapewnieniem bezpłatnego zakwaterowania i przelotów pracownikom delegowanym do Norwegii. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w dniu 31 grudnia 2024 r. (data wpływu). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca) jest (…). Spółka podlega w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu od całości dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy) oraz jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym.
Pracownicy zatrudnieni u Wnioskodawcy, wyjeżdżają do pracy w Norwegii, wykonując prace (...) w ramach zawartych umów pomiędzy Wnioskodawcą, a kontrahentem z Norwegii. Pracownicy większość pracy wykonują zdalnie, z biura w Polsce. W związku z podpisanymi umowami Wnioskodawca jest zobowiązany wykonywać świadczone usługi na miejscu w siedzibie kontrahenta. Jest to ujęte w zakresie obowiązków (…). Ich praca polega na świadczeniu usług na miejscu w siedzibie firmy, jak i w terenie czyli u kontrahenta, (są to krótkie wyjazdy do Norwegii). Najczęściej są to wyjazdy na kilka dni w miesiącu, (od trzech do siedmiu dni) i jest to wymóg i obowiązek pracowniczy, jeśli chodzi o świadczenie pracy na rzecz Wnioskodawcy. W tym czasie pracownik jest wysyłany do Norwegii w celu wykonania koniecznych dla wykonania umowy zadań w Norwegii, zostaje zgłoszony do norweskich służb podatkowych i za ten okres pracy jest opodatkowany zgodnie z norweskimi zasadami opodatkowania w Norwegii. Na koniec roku, w ramach rozliczenia rocznego, pracownik rozlicza swoje dochody z dwóch krajów: Polski i Norwegii. W imieniu pracownika Wnioskodawca składa do ZUS wniosek o wydanie zaświadczenia A1, dzięki któremu składki są odprowadzane jedynie w Polsce. Wydane zaświadczenie jest ważne na czas 1 roku, po tym okresie należy ponownie złożyć wniosek do ZUS. Następnie pracownik zostaje zarejestrowany i widnieje jako zatrudniony w systemie płacowym norweskiego Urzędu Skarbowego. Łączna ilość czasu przepracowanego w Norwegii średniorocznie wynosi około 60 dni.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty