25.10.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.10.2013, sygn. ITPB2/415-725/13/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-725/13/RS

Opodatkowanie renty rodzinnej (wdowiej) otrzymywanej z Niemiec.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 lipca 2013 r. (data wpływu 29 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania renty wypłacanej z Niemiec jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania renty wypłacanej z Niemiec.

We wniosku tym został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest Polką, na stałe zameldowaną w W. Kilkanaście ostatnich lat mieszkała na terenie Niemiec wraz z mężem obywatelem tamtejszego kraju. W maju ubiegłego roku małżonek Wnioskodawczyni zmarł, a Jej przyznano z dniem 1 czerwca 2012 r. rentę rodzinną (wdowią) z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych konkretnie ze Społecznego Ubezpieczenia Emerytalnego Rolników (Landwirtschaftlichen Alterskasse Niedersachsen-Bremen). W czerwcu ubiegłego roku Wnioskodawczyni postanowiła powrócić do Polski tutaj mieszkają Jej dzieci, tutaj ma dom. W tym czasie do Niemiec powracała jedynie w celu uporządkowania spraw spadkowych, a w dniu 23 listopada 2012 r. dokonała wymeldowania się z terenu Niemiec. Rentę po zmarłym mężu otrzymuje w Polsce za pośrednictwem Banku, który pobiera od przyznanego świadczenia zaliczkę na podatek dochodowy. Natomiast w Niemczech nie występuje obowiązek potrącania zaliczki na podatek dochodowy od powyższego świadczenia, ponieważ kwota, którą otrzymuje, jest całkowicie wolna od podatku ze względu na zbyt niski dochód. W Polsce otrzymuje również emeryturę z polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do której prawo nabyła mieszkając i pracując na terenie Polski. Od tego świadczenia jest odprowadzana zaliczka na podatek dochodowy. Na początku bieżącego roku otrzymała z banku. informację o dochodach i pobranych zaliczkach w 2012 r. (PIT-11) oraz z ZUS - Roczne obliczenie podatku przez organ rentowy (PIT-40A).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne