Interpretacja indywidualna z dnia 11 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.343.2024.1.TR
Obowiązki płatnika.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka świadczy usługi opieki nad mieszkającymi w Niemczech osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub w podeszłym wieku; usługi te są świadczone w miejscu zamieszkania tych osób (Usługi i Klienci).
Faktycznymi wykonawcami Usług są osoby fizyczne, mające miejsce zamieszkania w Polsce, zaangażowane do tego celu przez Spółkę na podstawie umów zlecenia, z których wynagrodzenie stanowi dla nich przychód ze źródeł wskazanych w art. 10 ust. 1 pkt 2) oraz art. 13 pkt 8) ustawy o PIT (Zleceniobiorcy).
Zleceniobiorcy świadczą Spółce także inne usługi - na terytorium Polski. Te inne usługi są odrębnie wynagradzane i zarówno one, jak i wypłacane za nie wynagrodzenie nie są przedmiotem niniejszego wniosku o interpretację indywidualną. Na czas wykonywania zadań w Niemczech, Zleceniobiorcy są tam przez Spółkę czasowo delegowani. Wynagrodzenie zleceniobiorców za pracę w Niemczech jest każdorazowo określane przy konkretnym oddelegowywaniu (Wynagrodzenie). Wysokość Wynagrodzenia określana jest na podstawie ilości dni trwania delegacji. Zleceniobiorcy samodzielnie troszczą się o swoje wyżywienie i zakwaterowanie, gdyż ani Spółka, ani Klienci nie są wobec nich zobowiązani do tego typu świadczeń. Z tego powodu, Wynagrodzenie Zleceniobiorców jest ustalane na odpowiednio wyższym poziomie, a w zleceniu podróży Spółka każdorazowo wskazuje całkowitą wysokość Wynagrodzenia oraz kwoty, jakie w jego ramach przypadają na diety i zwrot kosztów noclegów. Rzeczone kwoty ustalane są na zasadach i do wysokości określonych w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty