Interpretacja indywidualna z dnia 5 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.268.2024.2.AK
Skutki podatkowe otrzymywania renty wdowiej z Irlandii.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 marca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 8 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 maja 2024 r. (wpływ 3 czerwca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Od x stycznia 2009 roku przysługuje Pani tzw. renta wdowia po zmarłym mężu, który pracował i odprowadzał składki w Irlandii.
Świadczenie to jest wypłacane co miesiąc przez organ rentowy Social Welfare Services Department of Social & Family Affairs z siedzibą w Irlandii.
Świadczenia te są Pani przekazywane za pośrednictwem rachunku bankowego ulokowanego w (…), bank potrąca zaliczkę na podatek dochodowy oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Mieszka Pani w Polsce i tutaj jest skoncentrowany Pani ośrodek interesów życiowych.
Pytania
1.Czy renta wdowia przyznana Pani na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących w Irlandii podlega opodatkowaniu w Polsce?
2.Czy w związku z tym bank słusznie pobiera zaliczki na podatek dochodowy?
Pani stanowisko w sprawie (wynikające z wniosku i jego uzupełnienia)
W Pani ocenie, przez cały okres pobierania renty wdowiej miała Pani miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, tzw. rezydencję podatkową i nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Ustawodawca przesądził zatem, że zgodnie z zasadą nieograniczonego obowiązku podatkowego (art. 3 ust. 1 ww. ustawy) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Stąd też do tej kategorii osób mają zastosowanie ogólne reguły podatkowe korygowane wyłącznie treścią umów międzynarodowych w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu (art. 4a ww. ustawy).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty