Interpretacja indywidualna z dnia 14 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.291.2024.1.DB
Obowiązek płatnika w związku z wypłatą zleceniobiorcom pracujących w Niemczech, diet i zwrotów wydatków za nocleg.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A sp. z o.o., dalej zwana „Spółką”, świadczyć będzie swoim klientom - (...). Faktycznymi wykonawcami tych świadczeń będą osoby fizyczne mające stałe miejsce zamieszkania w Polsce, zatrudniane do tego celu przez Spółkę na podstawie umów -zlecenia, z których wynagrodzenie stanowić dla nich będzie przychód ze źródeł wskazanych w art. 10 ust. 1 pkt 2 oraz art. 13 pkt 8 ustawy o pit.
Usługi (...) polegać będą na (...) Spółki przy bieżących czynnościach życia codziennego. Zleceniobiorcom nie wolno będzie wykonywać (...). Zleceniobiorcy świadczyć będą Spółce także inne usługi - na terytorium Polski. Te inne usługi będą odrębnie wynagradzane i zarówno one, jak i wypłacane za nie wynagrodzenie nie są przedmiotem wniosku o interpretację indywidualną.
Czas świadczenia usług w Polsce i w Niemczech będzie mniej więcej równy, tj. będą to okresy wynoszące ok. 4-12 tygodni pracy w Niemczech, po których następować będą podobne okresy pracy w Polsce i odwrotnie. Na czas wykonywania zadań w Niemczech zleceniobiorcy będą tam przez Spółkę czasowo delegowani. W związku z tym, że zleceniobiorcy będą świadczyć Spółce także wyżej wspomniane inne usługi w Polsce, wyjazdy do Niemiec w celu wykonywania czynności (...) odbywać się będą w ramach pracy najemnej w dwóch krajach na podstawie (...).
Wynagrodzenie zleceniobiorców za pracę w Niemczech będzie każdorazowo określane przy konkretnym oddelegowywaniu, przy czym nie będzie mogło być ono niższe niż określone przez niemieckie przepisy o płacy minimalnej. Wynagrodzenie wypłacane będzie według stawki za godzinę, a ilość tych ostatnich wynikać będzie z raportów szczegółowo wskazujących ilość godzin przepracowanych w każdym dniu kalendarzowym przypadającym na określone delegacje do Niemiec, przy czym - co do zasady - maksymalna ilość godzin pracy zleceniobiorcy nie będzie przekraczać 40 godzin tygodniowo. Tak ustalone wynagrodzenie stanowić będzie całkowitą należność zleceniobiorcy od Spółki za świadczenie usług (...) w Niemczech. W szczególności wynagrodzenie to obejmie diety oraz zwrot wydatków na noclegi, co zostanie wprost zapisane w umowach-zlecenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty