04.06.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.06.2012, sygn. ILPP1/443-227/12-2/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-227/12-2/AW

W jakiej części wartość sprzedawanej nieruchomości stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, a w jakiej podlega zwolnieniu i czy z tego zwolnienia można zrezygnować?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2012 r. (data wpływu 9 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT transakcji sprzedaży nieruchomości zabudowanej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT transakcji sprzedaży nieruchomości zabudowanej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wraz z małżonką jest od roku 1994 wieczystym użytkownikiem i od roku 1999, po przekształceniu w prawo własności, jest współwłaścicielem na prawach ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości, zabudowanej przez Zainteresowanego wraz z małżonką w roku 2003 budynkiem biurowo-magazynowym, trwale z nią związanym. Budynek ten od dnia 2 stycznia 2009 r. jest przedmiotem umowy najmu zawartej z osobą trzecią.

Świadczone usługi najmu Wnioskodawca opodatkowuje podatkiem dochodowym od osób fizycznych w ramach prowadzonej od roku 1996 działalności gospodarczej (podatek liniowy 19%, podatkowa księga przychodów i rozchodów), zgodnie z oświadczeniem złożonym do właściwego urzędu skarbowego. Zainteresowany jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT i świadczenie usług najmu dokumentuje fakturami VAT z naliczonym podatkiem od towarów i usług. Wynajmowany obiekt został ujęty w ewidencji środków trwałych i Wnioskodawca dokonuje odpisów amortyzacyjnych, od wydatków związanych z jego budową przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT. Żona nie jest podatnikiem VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne